monitoring analogowy

autor: instalator
Paź 28

 

Czym jest system monitoringu?
Monitoring występuje pod kilkoma nazwami. Można się spotkać również z określeniami „telewizja przemysłowa” lub „CCTV” (od ang. Closed Circuit TeleVision).
System monitoringu to system przekazywania obrazu (czasami wraz z dźwiękiem) z danych lokalizacji, gdzie umieszczone są kamery do rejestratora, który nagrywa i archiwizuje obraz lub bezpośrednio na monitory osób nadzorujących bezpieczeństwo.


Jakie są rodzaje systemów monitoringu?
Systemy monitoringu różnią się od siebie w zależności od potrzeb każdego klienta. Do głównych kryteriów według, których można podzielić systemy monitoringu to ich:
wielkość
jakość
sposób przesyłania danych z kamer do rejestratora
cena.

Wielkość instalowanego systemu monitoringu zależy od parametrów powierzchni, która ma być monitorowana oraz od przeznaczenia kamer (czy mają obejmować całe pomieszczenie, czy tylko wyznaczone lokalizacje).

Jakość monitoringu jest wyznacza przez jego możliwości oraz jakość nagrań, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo klienta. Jakość systemu monitoringu zależy od jakości poszczególnych elementów tego systemu. Korzystając z usług SecurePoint mogą być Państwo pewni, że sprzęt wykorzystany przy instalacji będzie najwyższej jakości.

Ze względu na sposób przesyłania danych z kamery do rejestratora wyróżnia się analogowe systemy monitoringu oraz systemy monitoringu ip (inaczej cyfrowe lub sieciowe).
Instalacja analogowego  monitoringu z wykorzystaniem kamer przemysłowych wymaga położenia okablowania koncentrycznego za pośrednictwem, którego będzie przesyłany obraz do rejestratora. Z kolei do montażu monitoringu ip potrzebne jest połączenie z internetem poprzez sieć LAN lub Wi-Fi.
Monitoring analogowy jest wykorzystywany głównie w małych firmach oraz w prywatnych posiadłościach. Jego podstawowy cel to monitorowanie wrażliwych punktów, kontrola oraz zabezpieczenie przed włamaniem, czy kradzieżą.
Natomiast instalacja systemów monitoringu ip (cyfrowego) jest stosowana przede wszystkim na terenie dużych obiektów ze względu na wysoką jakość przekazywanego obrazu.
 
Ostatnim kryterium według, którego rozróżniane są rodzaje systemów monitoringu jest cena. W tym przypadku główny podział można zastosować pomiędzy systemami wykorzystującymi kamery analogowe, a systemami w których instalowane są kamery ip (cyfrowe). Kamery ip są wielokrotnie droższe.

Kto może/ powinien mieć system monitoringu?
Odpowiedź brzmi: każdy, komu posiadanie takiego systemu przyniesie korzyść lub uchroni przed poniesieniem strat, np.:

Montaż monitoringu w domu:
bezpieczeństwo na terenie domu/ mieszkania i posesji (zabezpieczenie przed włamaniem, kradzieżą)
kontrola opieki nad dziećmi przez nianię

Montaż monitoringu w firmie (małe i duże przedsiębiorstwa):
monitoring pracy i pracowników
zabezpieczenie terenu firmy przed włamaniem i kradzieżami

Montaż monitoringu na terenie osiedla:
monitoring zamkniętego osiedla
monitoring parkingu
monitoring placu zabaw
monitoring garaży
monitoring klatek schodowych

Montaż monitoringu w placówkach oświatowych:
szkoły
przedszkola
żłobki

Rodzaj kamer:
wewnętrzne
zewnętrzne
stacjonarne
obrotowe
kopułkowe
wandaloodporne
na dzień i na noc
Więcej informacji na temat rodzajów kamer analogowych znajdziecie Państwo w zakładce „kamery analogowe”.

Co jeszcze oprócz kamer jest potrzebne do montażu systemu monitoringu?
Kiedy mamy już wybrane kamery i znamy ich ilość, dobieramy do zestawu rejestrator, który będzie odpowiedni do danej ilości i rodzaju kamer.
Podstawowy podział rejestratorów:
rejestrator cyfrowy DVR do kamer przemysłowych (analogowych)
rejestrator sieciowy NVR do kamer IP (cyfrowych)
Do najważniejszych zadań rejestratora należy zapis i archiwizacja nagrań przesłanych z kamer. Do rejestratora należy dobrać odpowiednio wielkość (pojemność) dysku, która będzie decydowała o tym, jak długo dane będą dostępne na dysku po zgraniu obrazu z kamer.
Dodatkowo, po podłączeniu rejestratora do internetu można z każdego miejsca na świecie sprawdzić co się dzieje w monitorowanym obiekcie. Wystarczy dostęp do urządzenia z internetem (telefon, komputer, tablet).

Jak prawidłowo podłączyć zestaw monitoringu CCTV?
Najważniejszym zadaniem przy montażu monitoringu jest ustawienie kamery w taki sposób, aby nagrywany z niej obraz obejmował miejsca, na których monitoringu zależy klientowi. 
Istotne jest, aby przy instalacji kamer w danym pomieszczeniu, nie pozostał tak zwany „martwy punkt”, który pozostanie bez nadzoru. Stąd koniecznością jest zapoznanie się przez instalatorów z planami budynku/ placu i umiejętna obsługa montowanych kamer.
Więcej informacji na temat konfiguracji systemu monitoringu znajdziecie Państwo w zakładce „konfiguracja systemu”.

W jaki sposób mogę podglądać obraz z kamer?
Do podglądu obrazu z kamer służą różne programy. My polecamy i instalujemy program PSS – Pro Surveillance System. Program ten pozwala na podgląd przez internet obrazu z rejestratorów. Umożliwia on zdalny podgląd, odtwarzanie, oraz na tworzenie kopii nagrań do komputera w celu dodatkowej archiwizacji lub dostarczenia materiałów dowodowych. Najważniejsze zadanie przy instalacji kamer to odpowiednia konfiguracja programu z zainstalowanym sprzętem. Po dokonaniu profesjonalnej konfiguracji, każdy komputer może się zmienić w centrum monitorowania. Program PSS umożliwia jednoczesne wyświetlanie obrazu z wielu kamer z różnych obiektów oraz zdalną konfigurację  urządzeń.

 


Komentowanie wyłączone.