kamery analogowe

autor: instalator
Lis 5

Co to są kamery analogowe?
Kamery analogowe są to urządzenia, które monitorują daną lokalizację i przesyłają monitorowany obraz do rejestratora za pomocą kabli koncentrycznych, a nie sieci LAN czy Wi-Fi, jak w przypadku kamer IP (cyfrowych).


Rodzaje kamer analogowych

Kamery wewnętrzne
Najbardziej ogólny podział kamer to kamery wewnętrzne i zewnętrzne, czyli te, które instalujemy wewnątrz, bądź na zewnątrz budynku. Najczęściej wybieranym typem kamer spośród kamer wewnętrznych są kamery kompaktowe w obudowie „pudełkowej” oraz kamery kopułowe. Kamery wewnętrzne, jak nazwa wskazuje są przeznaczone do monitorowania wnętrza obiektów najlepiej działają w domach mieszkalnych, firmach (biurach, sklepach), bądź pomieszczeniach użyteczności publicznej. Różnią się od kamer zewnętrznych brakiem wytrzymałości na zróżnicowane warunki atmosferyczne.

Kamery zewnętrzne
Kamery zewnętrzne są przeznaczone do monitorowania obiektów na zewnątrz, obejmując zasięgiem cała posesję. Do zewnętrznego monitoringu najbardziej sprawdzają się kamery wytrzymałe na działanie zmiennych warunków, takich jak pogoda, temperatura oraz oświetlenie.

Kamery stacjonarne
Kamery stacjonarne to kamery instalowane na uchwycie lub w obudowie ochronnej, bez możliwości ruchu.

Kamery obrotowe
Kamery obrotowe to kamery przeznaczone do montażu profesjonalnego monitoringu. Kamery te charakteryzują się możliwością sterowania w pionie i poziomie oraz dokonywaniem zbliżeń. Mogą mieć wcześniej zaprogramowane pozycje (tryb automatyczny) lub być sterowane ręcznie (tryb manualny). Wyróżniamy dwa rodzaje kamer obrotowych: PTZ oraz szybko-obrotowe. Kamery PTZ są prostsze w budowie i mają ograniczone pole ruchu. Przeznaczone są do monitorowania wnętrza budynków. Zwykle nie mogą obracać się wokół własnej osi o 360° w przeciwieństwie do kamer szybkoobrotowych przystosowanych do profesjonalnego monitoringu zewnętrznego, jakim jest na przykład monitoring miejski. Istnieje również różnica w cenie montażu obu rodzajów kamer. Kamery szybkoobrotowe z racji swoich możliwości są droższe od kamer PTZ.

Kamery na dzień i na noc
Są to urządzenia przystosowane do pracy w zmiennych warunkach oświetleniowych. Kamery takie są wyposażone w specjalny filtr (IR), dzięki któremu maja możliwość rejestracji promieniowania podczerwonego – niewidocznego dla człowieka. Większość kamer przystosowanych do działania w dzień i w nocy posiada już automatyczną regulację przesłony z filtrem.
Jeżeli klient ma założony system monitoringu dziennego, a chciałby monitorować obiekt również w nocy, można zbudować taki system na bazie już istniejącego. W tym celu należy zamontować halogeny emitujące promieniowanie podczerwone. Kamery będą mogły rejestrować obraz na większej przestrzeni niż umożliwia to punktowe promieniowanie czerwone z kamer przystosowanych fabrycznie do instalacji nocnego monitoringu.

Kamery kopułkowe
Kamery kopułkowe to kamery zamknięte w obudowach w kształcie kopułki. Ich oprawa jest szczelna, a wygląd bardzo estetyczny, dlatego nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń, czy montażu nowej obudowy. W miejscach szczególnie wrażliwych, jak przejścia podziemne i pojazdy komunikacji miejskiej zakładane są kamery kopułkowe w metalowych, wandaloodpornych obudowach.

Kamery wandaloodporne
Są to wszystkie kamery, które posiadają obudowę chroniącą przed zniszczeniem – szczególnie wytrzymałą na akty wandalizmu. Kamery takie są również odporne na takie czynniki, jak wilgoć czy zalanie.


Komentowanie wyłączone.